Przede wszystkim nadają się do używania na zewnątrz.
Do wzmocnienia kontrastu.
Do redukcji odblasku przy podwyższonej wrażliwości na odblask.
Stosowanie szczególnie wskazane przy takich chorobach oczu, jak:barwnikowe zwyrodnienie siatkówki, zwyrodnienie plamki żółtej, albinizm, jaskra, zaćma, zanik nerwu wzrokowego, retinopatia cukrzycowa, ślepota barwna, brak soczewki oka, światłowstręt.
Właściwości:
Filtry krawędziowe pochłaniają krótkofalowe, bogate w energię ultrafioletową niebieskie fragmenty widma i w ten sposób przyczyniają się do kontrastowego widzenia i usunięcia wrażliwości na odblask.
Dzięki przyciemnieniu górnej krawędzi okulary szczelnie przylegają do głowy i skutecznie uniemożliwiają przenikanie rozproszonego światła od góry do oka. Dodatkowym wsparciem w tym procesie są szeroko osadzone uchwyty ze zintegrowanymi filtrami. Szczególnie filtrowane są przeszkadzające krótkofalowe części widma, przy czym jednocześnie osiąga się wysoki stopień transmisji światła. W ten sposób okulary z filtrem krawędziowym nadają się przede wszystkim dla inwalidów wzroku. Soczewki z filtrem krawędziowym nadają się do noszenia w oprawce korekcyjnej, można zamówić je ze wskazaną korekcją.