Pomoce Optyczne Dla Słabowidzących

Lupy, szkła do czytania, specjalne urządzenia wspomagające widzenie, elektroniczne urządzenia wspomagające widzenie i jeszcze więcej.

Kieszonkowe lupy podświetlające

Led i mobilux – lupy podświetlające serii mobilux LED i mobilux należą do cieszących się największym powodzeniem i najczęściej kupowanych kieszonkowych lup podświetlających na świecie! Ten sukces nie wziął się z niczego. Projekt nie pozostawia nic do życzenia z punktu widzenia ergonomii, łatwości użytkowania i estetyki.

Zastosowanie: Wszędzie tam, gdzie jest potrzebne powiększenie w kombinacji z podświetleniem.

Przez właściwe oświetlenie potrzeba powiększenia może być zredukowana o jeden do dwóch poziomów powiększenia! Na bazie oszczędnego oświetlenia LED zaleca się serię mobiIux LED szczególnie przy częstym używaniu kieszonkowej lupy podświetlającej.

Własności: Dla wszystkich asferycznych kieszonkowych lup podświetlających obowiązuje takie samo oddalenie ustawienia – odstęp od oczu do wirtualnego obrazu – 40 cm. W ten sposób widać ostry obraz z normalną korektą przybliżenia. Najwyższą jakość obrazu osiąga się przy zachowaniu wyliczonego i podanego na lupie podświetlającej odstępu od oczu. Idealne do szybkiego użycia w domu lub w drodze, np. do szukania numeru telefonu lub rozpoznania ceny w supermarkecie.

Lupy ręczno - stojące

Zastosowanie: Używanie jako lupy kieszonkowej lub jako lupy stojącej do patrzenia pod kątem, np. do manicure. Używanie jako lupy stojącej do patrzenia prostego, do zastosowań hobbystycznych (np. w filatelistyce).

Lupy wiszące

Zastosowanie: Wszędzie tam, gdzie niezbędna jest swoboda pracy oburącz przy użyciu lupy - roboty ręczne, dzierganie, majsterkowanie.

Pręty do czytania

Dzięki swojej właściwości powiększania tylko w jednym kierunku pręty do czytania pozwalają na czytanie większych partii tekstu.

Lupy jasnego pola

Zastosowanie: Z powodu możliwości akomodacyjnych użycie lup jasnego pola jest wskazane szczególnie u dzieci. W celu wsparcia pozostających możliwości wzrokowych.

Lupy jasnego pola są bardzo dobre do stosowania w kombinacjach lupowych (przy dodatkowych dioptriach lub systemach z przypinanymi soczewkami).

Lupy stojące

Zastosowanie: Możliwe jest pisanie pod soczewką.

Stojące szkła do czytania

Zastosowanie: Do czytania, majsterkowania, malowania, jak również do prac rzemieślniczych. Pod stojącymi szkłami do czytania można zupełnie swobodnie pisać.

Stojące szkła do czytania z oświetleniem

Zastosowanie: Przy pomocy tego szkła do czytania można ogarnąć całe strony w książce. To Stojące szkło do czytania świetnie nadaje się do zastosowań hobbystycznych, jak majsterkowanie czy malowanie. W pracy to szkło nadaje się do precyzyjnych robót rzemieślniczych. Dzięki dużej soczewce pod yario-maxi można zupełnie swobodnie pisać.

 

Urządzenia wspomagające czytanie

Okulary lupowe

Lupy zamontowane w klasycznej oprawie okularowej, posiadają powiększenie od 2x do 12x, mogą być stosowane jako jedno lub dwuoczne. Zaletą okularów lupowych jest duże pole widzenia

Zastosowanie: Do bliży – czytanie tekstów, przeglądanie fotografii, odczyt map. Do odległości pośredniej – przy pracy z komputerem

Systemy lupowe:

 • Lupy na głowę i przed siebie
 • Lupy przed siebie – przypina się na prawie każdą oprawkę okularów (wariant dla osób nie noszących okularów: labo-med.). Obie ręce są wolne do pracy.

Do stosowania przy uprawianiu hobby, majsterkowaniu. W zależności od soczewki nadaje się do użytku jednoocznego i obuocznego. Jednooczne szkła do czytania o działaniu lupy, których mocy nie widać - idealny system do jednoocznej korekty bliży przy takich chorobach oczu, jak zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa czy jaskra.

 

Obuoczne soczewki do czytania o działaniu lupy i ze wsparciem konwergencji na 4,5,6,8 i 10 dioptrii. Powiększające okulary lupowe do czytania ze wsparciem konwergencji rzędu 4 do 10 dioptrii dla potrzeb powiększenia do 2,5 x.

Szczególnie nadają się  do użycia w drodze, gdy pod ręką nie ma lupy.

Monokulary ręczne

Nadają się idealnie do utrzymania mobilności inwalidów wzroku. Monookular stosowany do dali służy do oglądania szczegółów w witrynach sklepowych czy na wystawach, czytania rozkładów jazdy, planów miasta, tablic informacyjnych - stosowany do bliży nadaje się do czytania cenników, kart dań w restauracji i wielu innych.

Własności:

 • Wysoki stopień transmisji światła i połysku obrazu.
 • Lekka metalowa obudowa chroniona przed kurzem.
 • Odwracalna muszla okularu.
 • Przyczepny gumowy brzeg dla łatwego ogniskowania.

 

Monookulary montowane w klasycznej oprawie okularowej wg. zestawu - do widzenia jednoocznego. Stosowane do bliży i do odległości pośredniej.

Używa się w domu do oglądania telewizji. Do czytania krótkich informacji tekstowych (wyciągów z konta, programu telewizyjnego, książki telefonicznej itd.).

Własności: Podstawowe powiększenie jest tak dobrane, że drżenie starcze u użytkownika nie ma wpływu na widzenie. System lunety jest ustawiony na nieskończoność, do czytania używa się przypinanych soczewek.

Bardzo dobra optyczna jakość obrazu. Wysoki komfort noszenia dzięki niewielkiej wadze.

Okulary Lornetkowe:

Okulary lornetowe mają wmontowane lunetki w specjalistyczną oprawę, posiadają możliwość regulacji ostrości w zależności od odległości oglądanego przedmiotu.

Stosowane do bliży –  do czytania.

Stosowane do dali  - do oglądania TV, obserwacji przedmiotów, do kina czy teatru.

Własności: Systemy są obliczone na stałe odstępy robocze. Ze stałymi kątami konwergencji. Ustawianie ostrości lub wyrównanie dioptrii odbywa się osobno dla każdego okularu.

 

Elektroniczne urządzenia wspomagające widzenie

Wideolupa – lupa, która może jeszcze więcej: dzięki zintegrowanej kamerze czytany tekst jest odtwarzany w dużym powiększeniu na ekranie telewizyjnym. Przy tym wideo lupa jest dziecinnie prosta w obsłudze: włączamy telewizor – włączamy wideo lupę – i gotowe!

Lupy elektroniczne

 

Lupy elektroniczne to najlepsze rozwiązanie dla osób słabowidzących.

Zalety:

 • Ostry obraz o wysokiej rozdzielczości
 • Wysoki kontrast
 • Szeroki kąt widzenia
 • Obraz bez rozmycia i bez zniekształceń
 • Łatwe czytanie dzięki adapterowi ustalającemu właściwe odległości od tekstu.

Cechy lupy elektronicznej:

 • Najlepsze odwzorowanie obrazu
 • Kontrast czarno-biały w zależności od modelu kontrast wzmocniony - obwrotny -  biało- czarny, żółto - czarny odwrotny czarno - żółty
 • Powiększenia w zależności od modelu
 • Opcja zamrażania obrazu - możliwość wykonania zdjęcia w celu przyjrzenia się szczegółom tekstu
 • Automatyczne wyłączanie
 • Oświetlenie LED z opcją wyłączenia
 • Pozycja kamery centralnie pod wyświetlaczem dla najlepszej orientacji w tekście.

 

 

Zapewniamy profesionalny dobór pomocy optycznych prowadzony przez doświadczonych lekarzy okulistów i optometrystę w  wyspecjalizowanych gabinetach. Posiadamy aktualny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.